Baobab

Baobab

BAOBAB powstał w roku 2009 w Tychach chociaż faktyczną iskrą, która spowodowała powstanie tej grupy było spotkanie 4 muzyków już w roku 2007. Przez długi czas zespół kształtował swoją finalną postać eksperymentując na różnych stylach swoją grę, lecz momentu w którym powstał ich ostateczny i niepowtarzalny styl sami do końca nie potrafią określić. Z czterech wspomnianych muzyków do dziś zachowało się trzech: Bartosz (Buła) Wiśniewski, który sprawuje pieczę nad mikrofonem oraz trąbką, Grzegorz Krempel jako gitarzysta rytmiczny oraz Sebastian Kiepura – perkusja.

Od 2007 roku zespół powiększał się coraz bardziej, instrumentów przybywało a skład ciągle się zmieniał. Czwartym z wymienionych wcześniej muzyków był Sławek Seńczyszyn (bass), który pożegnał zespół w roku 2008, lecz nim to nastąpiło w zespole pojawiły się nowe osoby – Aleksandra Małek (klawisze), Marcin Plewa (Konga/djembe) oraz Bogusław (Vadim) Radzewicz jako gitarzysta solowy. Na miejsce Sławka (bass) po jego odejściu wskoczył Kamil Jędryszek i w takim składzie zespół istniał bardzo długo. Po pewnym czasie ze względów osobistych z zespołem pożegnał się kolejny członek – Vadim – na którego miejsce po krótkim czasie wskoczył Tomasz (Johnny) Kohut, lecz i on w roku 2013 opuścił zespół. Gitarzystą solowym po dzień dzisiejszy jest Michał Wala, który ma na swoim koncie występy z takimi zespołami jak STREFA, SAMI i wiele innych zespołów, w których udzielał się jako sesyjny muzyk. Zmieniły się również osoby przy klawiszach i gitarze basowej. Instrumentami klawiszowymi zajął się Michał (Misiek) Knieżyk, a basem – Daniel Pejs. Po długim czasie „polowania” przez grupę BAOBAB na muzyków do sekcji dętej udało się znaleźć odpowiednie osoby. Puzonista – Szymon Herbuś – oraz saksofonista – Dominik Smagacz.

W roku 2013 zespół postanowił o nagraniu swojego pierwszego albumu. Na przestrzeni listopada 2013 do stycznia 2014 grupa pracowała przy rejestrowaniu i realizacji materiału w HoM Studio mieszczącego się w Kłobucku współpracując z realizatorem Michałem Dylikowskim, który nagrywał również między innymi takie zespoły jak HABAKUK, CAŁA GÓRA BARWINKÓW, BAKSHISH, MAKABUNDA i wiele innych. W styczniu 2014 roku, po zakończonych pracach nad materiałem światu ukazał się singiel „Obiecuję”, do którego został nagrany teledysk przez firmę AT Vision. Klip jak i sam utwór zyskał sobie ogromne zainteresowanie na portalach społecznościowych, radiu oraz podobnych środkach masowego przekazu, co znacznie poszerzyło krąg fanów zespołu. W marcu 2014 roku zespół wydał 4-utworową EPkę, która również okazała się „małym sukcesem” bo niedługo po tym, w kwietniu tego samego roku na współpracę w kierunku wydania pierwszego oficjalnego albumu grupy Baobab zdecydowała się Wrocławska firma Lou & Rocked Boys. Premiera płyty przewidywana jest na przełom września/października, a sam album ma się ukazać pod nazwą „Niech się dzieje”.

Zespół ma za sobą wiele koncertów na dużych plenerowych scenach jak i tych bardziej kameralnych w klubach muzycznych. Koncerty odbywają się nie tylko na Śląsku z którego pochodzą, lecz w całej Polsce - grupa zdobyła sobie tym serca fanów w niemalże każdym zakątku kraju. Szczególnym rokiem rozkwitu oraz poczynienia ogromnych i stanowczych kroków Baobabu był rok 2013; prócz wielu koncertów zespół wystąpił między innymi na „Bałtyk Festiwal – Media i Sztuka”, w którym był nominowany aż do dwóch nagród – nagrody głównej i nagrody dziennikarzy Radia Koszalin, które emitowało cały konkurs na żywo na swojej antenie. W maju 2014 roku zespół wystąpił na festiwalu „Reggae Fedruje Fest”, na którym zdobył 1 miejsce i główną nagrodę, oraz nagrodę publiczności. Baobab przez lata zdobywał wiele wyróżnień na przeglądach i konkursach, w większości jednak ich występy to autorskie koncerty.
 

Zobacz pozostałe zespoły

Newsletter

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? zostaw swój email:

progres