Zespół rozpoczął swoją karierę w 1991 roku, zaraz po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę. W tamtym czasie muzycy występowali pod inną nazwą grupy – Aktus i reprezentowali przede wszystkim kijowską scenę undergroundową. Wykorzystując naturalną lukę na ówczesnym rynku muzycznym Aktus sięgał między innymi po brzmienia reggae, ska i punk, łącząc je z ukraińskim folkiem. W miarę upływu lat grupa coraz wyraźniej widziała, w którym kierunku należy podążać. Granie stało się dla nich swoistą społeczną – edukacja niepodległej Ukrainy przez muzykę przodków. Zespół nie chciał iść drogą postsowieckiej estrady, nie chciał również kopiować zachodnich standardów muzycznych. Ta idea zaowocowała. W 2001 roku wytwórnia fonograficzna Comp Music/EMI zauważyła zespół i podpisała z nim pierwszy na Ukrainie kontrakt. Wówczas zespół zmienia nazwę na Haydamaky. Pierwszy album - „Haydamaky” wywołał spore zamieszanie na rodzimym rynku muzycznym. Na płycie pojawiły się ludowe brzmienia z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia, zagrał również jeden z najbardziej znanych ukraińskich kobzarzy – Taras Kompanichenko. Unikalnego charakteru płycie nadały również elementy folklorystyczne z różnych stron świata i kultur. Płyta „Haydamaky” została okrzyknięta najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku. Trzy lata później dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejny krążek – „Boguslav”. Ten album również został ciepło przyjęty nie tylko na Ukrainie, ale i w Zachodniej Europie i USA, gdzie nazwisko bandurzysty Romana Hrynkiva, biorącego udział w nagraniach jednoznacznie kojarzyło się melomanom z jego wspólnymi projektami z Andreasem Vollenweiderem czy Al Di Meola.
W 2005 roku na Ukrainie ukazała się płyta „Perverzija” – będąca swoistą muzyczną parafrazą twórczości znanego współczesnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Na początku 2006 roku Haydamaky podpisali kontrakt z wytwórnią fonograficzną EastBlok Music (Niemcy) i agencją koncertową Agents 4 Music (Niemcy), mocno wchodząc na rynek zachodnioeuropejski z albumem „Perverzija”, zmienionym na „Ukraine Calling”. Album ten zajął siódmą pozycję na World Musics Chart Europe, zaś utwór „Za nashov stodolov” znalazł się na playliście Charley Gilletta (BBC). W tym samym roku wydawnictwo EastBlok Music dostaje nagrodę na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX w kategorii „Top Label Award Winners For 2006” właśnie za album „Ukraine Calling”. Promocję wszystkich trzech krążków wspierały wideoklipy: „Polissja” (reż. Wiktor Pryduwałov), „Boguslav” (Oles Sanin), „Trompita” (Taras Chymycz).
W 2007 roku zespół zmienia agencje koncertowe w Europie Zachodniej i od tej pory współpracuje z Lakandela Musikagentur (Niemcy, Szwajcaria i Austria), DB Artist (kraje Beneluksu) oraz Return of Music (Hiszpania, Portugalia i Włochy)
Czwarty album „Kobzar” został nagrany na początku kwietnia w studio w Wiśle. Na nowej płycie Ukraińców znalazły się też polskie akcenty – jeden z utworów został nagrany wspólnie z Krzysztofem Grabowskim „Grabażem” z Pidżamy Porno, inny powstał z wokalistami Vava Muffin. Za mix i mastering odpowiadał Mariusz Dziurawiec „Mario Activator”, współpracujący wcześniej z takimi gwiazdami jak Kayah, Darek Malejonek, Wava Muffin czy Kapela ze Wsi Warszawa. Album wspierać będą wideoklipy „4 dwory”, „Message to people” oraz „Eter”. W Polsce album ukazał się nakładem Lou&Rocked Boys / Antena Krzyku.
W kolejnym roku Haydamaky nawiązali współprace z polskim zespołem Voo Voo, co zaskutowało płytą "Haydamaky i Voo Voo", wydaną nakładem Agory.
Po kilku latach milczenia i w nowym składzie Haydamaky atakują światowy rynek muzyczny nowym materiałem „NO MORE PEACE”. Zespół zaprosił do współpracy wielu gości z różnych stron świata, m.in. Dr Nelle (do niedawna wokalista No Smoking Orchestra Emira Kusturicy), Kamila Bednarka, Che Sudaka, czy Apollo 440, Yat-Kha (Huun-Huur-Tu) i Papa Duke (kanadyjski skrzypek współpracujący między innymi z Gogol Bordello). Jak zwykle zespół serwuje genialnie zbalansowaną kompilację melodyki ukraińskiej, wpływów bałkańskich, żydowskich, romskich, okraszonych potężna dawką rocka, punka, ska i reggae. Haydamaków trudno sklasyfikować, dlatego grupa sama wymyśliła dla siebie nowy gatunek muzyczny – KOZAK ROCK. To genialnie zbalansowana kompilacja melodyki ukraińskiej, wpływów bałkańskich, żydowskich, romskich, okraszonych potężna dawką rocka, punka, ska i reggae. Album promuje singiel i teledysk, w którym gościnnie wystąpił Kamil Bednarek:
„Długo zastanawialiśmy się, kogo zaprosić do wspólnego nagrania. Znamy dobrze polską scenę muzyczną i od dłuższego czasu obserwujemy nowych artystów. Kamil Bednarek jest w Polsce fenomenem – nie tylko nie zniknął po wygraniu telewizyjnego show, ale potrafił zamienić to w coś naprawdę wartościowego. Ten chłopak to żywa muzyka, on jest zbudowany z dźwięków – śmieje się Oleksandr Iarmoła, lider Haydamaków. – „I choć nasza muzyka jest trochę z innej bajki, Kamil doskonale nas uzupełnił w tym utworze” – dodaje.